پیوند استخوان چیست؟

Bone Graft
پیوند استخوان به منظور بازسازی استخوان تخریب شده دندان به علت بیماری پریودنتال است. پیوند استخوان زمینه را برای رشد مجدد استخوان و بازگرداندن ثبات به آن‌ها فراهم می‌کند. به این عمل جراحی بازسازی استخوان می‌گویند.
چرا یک فرد به پیوند استخوان نیاز پیدا می‌کند؟
پیوند استخوان روشی بسیار موفق در اکثر موارد است. پیوند استخوان جایگزین ترجیحی برای دندان‌های از دست رفته، بیماری‌های دندان یا تغییر شکل‌های دندانی است و باعث افزایش ارتفاع و عرض استخوان فک و پُر شدن نقایص استخوانی می‌شود. استخوان فک به وسیله ریشه‌های دندان تحریک می‌گردد، زمانی که فرد دندان‌های خود را از دست می‌دهد، دیگر استخوان فک وی توسط دندان‌ها تحریک نمی‌شود بنابراین به مرور زمان استخوان فک تحلیل می‌رود. وقتی این امر اتفاق می‌افتد استخوان کافی برای انجام عمل جراحی ایمپلنت وجود نخواهد داشت. پیوند استخوان از دو راه باعث سلامت و پایداری دندان می‌شود:
 • ثبات فک: پیوند استخوان باعث پایداری و کمک به احیای اسکلت استخوان فک برای جراحی ایمپلنت یا ترمیمی می‌شود. در این شرایط دفورمیتی‌های استخوان، تصحیح شده و با بازسازی استخوان، حمایت بیشتری فراهم می‌شود.
 • محفاظت: پیوند استخوان باعث جلوگیری از تخریب استخوان به دنبال کشیدن دندان، بیماری‌های پریودنتال یا سایر فرآیندهای تهاجمی می‌شود.
مزایای پیوند استخوان چیست؟
 • انجام عمل ایمپلنت در افرادی که به دلیل کمبود استخوان فک قادر به انجام آن نیستند.
 • ترمیم استخوان‌های بیماران مبتلا به بیماری‌های پریودنتال و افزایش سلامت دهان
 • افزایش پایداری، قدرت و طول عمر دندان‌ها
 • به طور کلی این عمل سبب می‌شود تا عملکرد دندان‌های بیمار و ظاهر آن به طور چشمگیری بهبود یابد.
انواع پیوند استخوان
پیوند استخوان اتوژن در پیوند اتوژن که به آن اتوگرفت نیز می‌گویند، از استخوان‌های خود فرد استفاده می‌شود. استخوان‌ها معمولاً از چانه، فک، ساق پا، هیپ و جمجمه بدست می‌آیند. مزیت این روش پیوند این است که ماده پیوندی یک استخوان زنده بوده و شامل عناصر سلولی زنده‌ای است که باعث افزایش رشد استخوان می‌شوند. با این وجود عیب این روش پیوند آن است که به یک مرحله جراحی اضافه برای خارج سازی استخوان از بدن فرد احتیاج دارد. پیوند استخوان آلوژن در پیوند آلوژن یا آلوگرفت از استخوان جسد فرد دیگری استفاده می‌شود. سپس طی فرآیند فریز-درای آب از استخوان خارج می‌شود. برخلاف روش اتوژن، در این روش استخوان خودش به تنهایی توانایی تولید استخوان جدید را ندارد ولی در عوض به عنوان یک داربست برای حمایت از استخوان‌های اطراف استفاده می‌شود که این امر باعث رشد و پُر کردن منافذ و سوراخ‌های استخوانی می‌شود. پیوند استخوان زنوژن در پیوند به روش زنوژن از استخوان غیر زنده سایر گونه‌ها (معمولاً گاو) استفاده می‌شود. این استخوان به منظور جلوگیری از پس زدن و آلودگی تحت حرارت شدید قرار می‌گیرد. مانند پیوند آلوژنیک، در این روش نیز استخوان‌ها به عنوان داربستی برای استخوان‌های اطراف به منظور رشد و پُر کردن حفره‌ها استفاده می‌شوند. پیوند به روش آلوژن و زنوژن این مزیت را دارند که در آن‌ها نیازی به جراحی اضافه برای خارج سازی استخوان از فرد نیست. با این وجود پیوند زنوژن ویژگی‌های استخوان اتوگرفت را ندارند و ترمیم استخوان با این نوع پیوند‌ها، به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. bone-graft
پیوند استخوان چگونه انجام می‌شود؟
در ابتدا دندانپزشک متخصص ناحیه آسیب دیده و وضعیت عمومی دندان و لثه را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر بیماری پریودنتال وجود داشته باشد یا دندان‌ها در شرایط بدی باشند، بیمار کاندید مناسبی برای انجام پیوند استخوان خواهد بود. همچنین دندانپزشک با استفاده از رادیوگرافی پانورکس ارزیابی دقیقی از عمق و عرض استخوان موجود می‌کند. گاهی از سی‌تی‌اسکن به منظور بررسی بیشتر استفاده می‌شود. بر اساس نتایج، دندانپزشک ممکن است ناحیه‌ای را بی‌حس کند و لثه را بررسی نماید تا تشخیص دهد که به چه مقدار و چه نوعی از استخوان احتیاج است. هدف از این جراحی، وادار کردن بدن برای بازسازی استخوان و ساختارهای متصل کننده دندان به استخوان فک است. این کار توسط دندانپزشک متخصص پریودنتولوژی انجام می‌شود. در ابتدا متخصص، لثه را از دندان جدا می‌کند تا به ریشه و استخوان دندان دسترسی داشته باشد. ریشه‌ها کاملاً تمیز می‌شوند. ضایعات موجود در استخوان توسط مواد پیوندی پُر می‌شوند. در مرحله بعد این ضایعات توسط غشاهای خاصی پوشیده می‌شوند. مواد پیوندی مورد استفاده در پیوند استخوان عبارتند از:
 • استخوان بیمار
 • استخوان جسد
 • استخوان گاو
 • مواد سنتتیک
غشاها در مراحل اولیه درمان، برای پوشاندن مواد پیوند مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین آن‌ها باعث جلوگیری از رشد لثه‌ها در ضایعات استخوان می‌شوند. غشاها از پوست انسان، پوست گاو یا مواد صنعتی تهیه می‌شوند. بعد از اینکه پیوند در جای خود قرار گرفت، لثه‌ها به محل درمان شده بر می‌گردند و به آن ناحیه می‌چسبند. این محل ممکن است به وسیله بانداژی به نام پریودنتال پک پوشیده شود. شش تا نه ماه بعد، استخوان و بافت نرم در مکان مورد نظر قرار می‌گیرند. این امر به طور مؤثری باعث اتصال مجدد دندان به فک می‌گردد. پیوند استخوان در بسیاری از موارد، فرآیندی موفقیت آمیز است. این فرآیند در حدود 60 دقیقه به طول می‌انجامد. فرآیند پیوند سینوس ممکن است تا یک ساعت و نیم زمان ببرد. بخیه‌های بیمار هفت تا ده روز بعد از جراحی کشیده می‌شود و بیمار باید مراجعات برنامه‌ریزی شده‌ای را برای اطمینان از درمان و تنظیم رشد استخوان داشته باشد.
پیگیری درمان
بعد از جراحی به بیمار مسکن داده می‌شود. بیمار می‌بایست طبق دستور پزشک داروها را مصرف کند. تمیز نگه داشتن دندان‌ها بعد از درمان بسیار مهم است. این بدان معناست که بیمار باید در نیمه جراحی نشده دندان از مسواک و نخ دندان استفاده کند. اگر بانداژ و پک برای بیمار استفاده نشده باشد، بیمار می‌تواند برای جلوگیری از تشکیل پلاک در منطقه، از مسواک استفاده کند. به طور کلی شستشوی دندان به وسیله کلرهگزیدین بعد از جراحی توصیه می‌شود. این محلول پلاک‌ها را حذف نمی‌کند اما باعث کاهش رشد پلاک با از بین بردن میکروب‌ها می‌شود. بیمار ممکن است بعد از جراحی دچار تورم شود که با گذاشتن یخ در ناحیه می‌تواند این تورم را کاهش دهد. آنتی‌بیوتیک نیز برای جلوگیری از عفونت تجویز می‌گردد. بیمار باید طبق دستورالعمل‌ها عمل کند و هفت تا ده روز بعد از عمل به متخصص مراجعه نماید. پس از عمل جراحی، متخصص پریودنتولوژی بیمار را تحت نظر قرار می‌دهد. دندانپزشک متخصص چند هفته پس از عمل جراحی بیمار را معاینه می‌کند. در صورتی که بیمار طی شش هفته بعد از جراحی دچار خونریزی، درد و تورم شدید شود باید با متخصص تماس بگیرد چون این علائم می‌تواند نشانه‌هایی از عفونت بعد از جراحی باشد.
عوارض
احتمالاً بیمار بعد از عمل جراحی موارد زیر را تجربه می‌کند:
 • خونریزی و تورم که موجب افزایش احتمال بروز عفونت می‌شود.
 • ممکن است لثه‌ها بعد از جراحی به مرور زمان از بین بروند و دندان‌ها به سرما و گرما حساس شوند.
 • امکان شکل‌گیری پوسیدگی در ریشه دندان
bone-graft-1 یکی از عوامل موفقیت عمل پیوند استخوان، کیفیت محصولات استفاده شده است. یک پریودنتیست با علم به این موضوع از برترین برندهای محصولات پیوند استخوان استفاده می‌کند و به بهبود سلامت بهداشت دهان و دندان شما مراجعین محترم می‌اندیشد. مهمترین برندهای محصولات پیوند استخوان که از آن‌ها استفاده می‌شود، عبارتند از:
 • Geistlich سوئیس
 • Botiss آلمان
 • ACE آمریکا
 • Easy graft سوئیس
 • Osseoguard آمریکا