جراحی زیبایی لثه

dentist
جراحی زیبایی لثه برای بازسازی شکل و عملکرد بافت لثه، لیگامان پریودنتال و استخوان حفاظت کننده دندان یا دندان‌ها طراحی شده است. هدف طولانی مدت در هر جراحی پریودنتال، افزایش طول عمر دندان‌ها و کارایی آن‌ها است و نه درمانی برای بیماری پریودنتال.
چه کسانی برای عمل جراحی زیبایی لثه کاندید هستند؟
در صورت داشتن موارد زیر می‌توانید با دندانپزشک خود برای جراحی پلاستیک لثه مشورت کنید:
  • لبخند نامناسب (کوتاه بودن تاج دندان‌ها)
  • تحلیل لثه (دندان‌های بلند)
  • خط لثه ناهموار و فرورفتگی لثه به دلیل از دست دادن دندان‌ها
  • مناطق تیره یا سیاه بین بریج‌های دندانی، ایمپلنت‌ها، روکش یا خود دندان‌
  • حساسیت دندان‌ها ناشی از تحلیل لثه
انواع مشکلات زیبایی لثه
بافت اضافی: لبخند نامناسب می‌تواند به علت بافت لثه اضافی که سطح مینای تاج دندان را بیش از حد معمول پوشانده است، ایجاد شود. در این صورت راهکاری به نام افزایش طول تاج دندان می‌تواند انجام شود که در آن بافت لثه و گاهی مقدار کمی از بافت استخوانی برای در معرض قرار گرفتن مقدار بیشتری از تاج دندان برداشته می‌شود. لثه‌های تحلیل رفته: گاهی لثه‌های شما تحلیل می‌روند و بخشی از ریشه دندان شما در معرض دید قرار می‌گیرد. این حالت موجب یک مشکل زیبایی می‌شود چرا که سطوح ریشه که هیچ پوششی از لثه ندارند، ظاهر زردی نسبت به تاج دندان پیدا می‌کنند. همچنین ریشه‌های در معرض نسبت به سرما یا لمس بسیار حساس‌تر هستند و در خطر بیشتری برای پوسیدگی قرار دارند. راه‌های مختلفی برای پیوند لثه وجود دارد که می‌تواند ریشه‌های در معرض را بپوشاند که در تمامی آن‌ها، بافت لثه را از بخشی از دهان (برای مثال سقف دهان که پوشش مشابهی دارد) به بخش دیگری پیوند می‌زنند. گاهی بافت اهدایی می‌تواند از فردی دیگر نیز استفاده شود. خط لثه ناهموار: در صورت داشتن خط لثه ناهموار و ناهماهنگ، بعضی از دندان‌های شما با بافت بیشتری نسبت به بقیه دندان‌ها پوشیده می‌شود. اغلب با جراحی یا فناوری جدید دندانپزشکی با استفاده از لیزر می‌توان بافت لثه را تغییر شکل داد. لیزر روش بسیار راحت‌تری است و زمان بهبودی کمتری نیاز دارد.
روش‌های جراحی زیبایی پریودنتال
افزایش طول تاج دندان
این روش ترمیمی توسط دندانپزشک برای زیبا شدن لبخند شما به کار می‌رود.
افزایش طول تاج دندان و دندانپزشکی ترمیمی
زمانی که یک حفره یا پوسیدگی زیر خط لثه اتفاق بیفتد لازم است مقدار کمی از استخوان و بافت لثه برداشته شود. با ایجاد تاج جدید دندان توسط دندانپزشک، از تحریک بافت لثه جلوگیری می‌شود. همچنین در صورتی که دندان بیمار زیر خط لثه شکسته شده باشد، این روش قابل انجام است.
افزایش طول تاج دندان و دندانپزشکی زیبایی
این روش برای برداشتن مقادیر اضافی از بافت لثه برای در معرض قرار گرفتن مقدار بیشتری از تاج دندان و در نتیجه از بین بردن لبخند نا زیبا استفاده می‌شود. در این روش خط لثه برای ایجاد تناسب درست بین بافت لثه و سطح طبیعی دندان شکافته می‌شود. این تکنیک برای بیمارانی استفاده می‌شود که حس می‌کنند دندان‌های آن‌ها بیش از حد کوتاه است یا خط لثه ناهموار دارند.
پیوند لثه
پیوند بافت برای جلوگیری از مشکلات دندانی بیشتر، تخریب لثه و همچنین بهبود زیبایی خط لثه شما انجام می‌شود. طی پیوند لثه، پریودنتیست یک قطعه نازک از بافت لثه را از سقف دهان یا منبع دیگری برای پوشش دادن ریشه در معرض بر می‌دارد. این کار برای یک دندان یا تعداد بیشتری از دندان‌ها می‌تواند استفاده شود. پیوند بافت باعث کاهش تخریب بیشتر و از دست رفتن استخوان می‌شود. پیوند لثه، میزان سلامت بافت لثه اطراف دندان را بهبود می‌بخشد.
ایمپلنت دندانی
ایمپلنت دندانی یک ریشه دندان مصنوعی است که برای جایگزینی یک دندان یا بریج یا برای حمایت از پروتز دندانی، در فک قرار می‌گیرد. ایمپلنت‌های دندانی جایگزینی برای دندان‌های آسیب‌دیده یا از دست رفته هستند و کاملاً شبیه به دندان‌های خود شما می‌باشند. جراحی زیبایی لثه
Ridge Augmentation
روش‌های تقویت ریج برای اصلاح بی‌نظمی استخوان فک در جایی که دندان طبیعی شما از دست رفته است، استفاده می‌شود. همچنین برای جلوگیری از فروپاشی استخوان فک به دنبال کشیدن دندان و حتی منظم کردن دندان‌های ایمپلنت شده در حالتی که بیش از حد بلند به نظر می‌رسند، بکار می‌رود.
مزایا و معایب جراحی زیبایی لثه
مزایا معمولاً بهبودی به سرعت رخ می‌دهد و لبخندی زیبا حاصل می‌شود. همچنین جراحی زیبایی لثه می‌تواند سلامت لثه‌ها را افزایش دهد. اصلاح تحلیل لثه‌ها باعث کاهش حساسیت دندان به غذاهای سرد و گرم یا نوشیدنی‌ها می‌شود. همچنین باعث حفاظت از ریشه‌های دندان در مقابل پوسیدگی می‌گردد.
معایب
جراحی زیبایی لثه یک عمل جراحی است که با بی‌حسی‌های موضعی انجام می‌شود. در بعضی موارد که جراحی کل دهان نیاز است امکان دارد از بیهوشی عمومی استفاده شود.
بعد از جراحی زیبایی لثه چه اتفاقی می‌افتد؟
دوره بهبودی
دوره بهبودی بستگی به وسعت جراحی دارد. جراحی‌های پیوند به زمان بیشتری برای بهبود نیازمندند به ویژه اگر بافت از سقف دهان شما برداشته شده باشد. در این صورت دو منطقه نیازمند التیام است، محل دهنده که بافت پیوندی از آنجا گرفته شده و محل گیرنده که بافت در آنجا متصل می‌شود.
مراقبت‌های بعد از جراحی
در طول دوره درمان بعد از جراحی به یک رژیم غذایی آبکی نیاز دارید و باید برای چند روز، از جویدن در سمت جراحی شده دهان خودداری کنید. همچنین باید گاز دهان خود را به طور منظم عوض کنید.
عوارض جانبی
جراحی لثه می‌تواند سبب خونریزی، ایجاد لخته، تورم، حساسیت به لمس و درد طولانی مدت تا چند روز بعد از جراحی شود. cosmetic-gum-surgery-2