بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان مربوط به دندان‌ها، لثه و دهان شما است. داشتن یک دهان سالم و عاری از عفونت، صدمات و دیگر مشکلات دندان و لثه، برای حفظ سلامت عمومی شما ضروری است. بهداشت دهانی خوب، توانایی فرد را در صحبت کردن، لبخند زدن، بوییدن، مزه کردن، لمس کردن، جویدن، بلعیدن و نشان دادن احساسات از طریق صورت بهبود می‌بخشد. Oral Health
مشکلات ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
تنفس بدبو
بوی بد دهان یا هالیتوزیس می‌تواند نتیجه بهداشت دهان و دندان نامناسب و نشانه‌ای از دیگر مشکلات سلامتی باشد. بوی بد دهان ممکن است با غذاهایی که می‌خورید و عادات نادرست شیوه زندگی بدتر شود.
پوسیدگی دندان‌ها
پلاک‌های میکروبی باعث ایجاد حفرات و پوسیدگی‌های دندانی می‌شود. ایجاد پوسیدگی دندان‌ها بستگی به استعداد میزبان، عادات غذایی و بهداشت دهان و دندان دارد.
تحلیل لثه‌ها
تحلیل لثه‌ها می‌تواند ناشی از بیماری‌های پریودنتال و روش نامناسب مسواک زدن باشد. گاهی اوقات نیز به دنبال کهولت سن اتفاق می‌افتد. برای داشتن بهداشت دهان و دندان مناسب و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های پریودنتال رعایت موارد زیر ضروری است:
مسواک زدن
مسواک زدن فقط برای داشتن دندان‌های سفید و تنفس خوشبو نیست بلکه برای حفظ سلامت عمومی شما بسیار مهم است. با مسواک زدن، پلاک دندانی را برمی‌دارید- لایه‌ای نازک از باکتری‌ها که به دندان‌های شما چسبیده‌اند و باعث ایجاد پوسیدگی، بیماری‌های لثه و در صورت نادیده گرفتن آن برای مدت طولانی باعث از دست رفتن دندان شما می‌شود.
مسواک زدن مؤثر دندان‌ها چگونه است؟
از یک مسواک خوب استفاده کنید.
مسواکی با پُرزهای نایلونی نرم انتخاب کنید. این نوع مسواک به خوبی پلاک دندانی و باقی‌مانده مواد غذایی را بدون تحریک لثه و سایش مینای دندان از روی دندان‌های شما برمی‌دارد. همچنین مسواک باید در دستان شما راحت باشد و سر آن هم به اندازه‌ای باشد که به راحتی به همه دندان‌های شما به خصوص دندان‌های عقبی‌تان برسد. مسواک برقی نیز یک انتخاب مناسب است که می‌تواند مانند مسواک‌های دستی برای بهداشت دهان و دندان عمل کند به خصوص برای افرادی که در مسواک زدن تنبل هستند.
مسواک خود را به طور مرتب عوض کنید.
پرزهای مسواک با گذشت زمان فرسوده شده و انعطاف و کارایی خود را از دست می‌دهند. باید هر ۳ تا ۴ ماه به محض اینکه پرزهای مسواک‌تان شروع به از دست دادن شکل خود کرد، مسواک خود را عوض کنید. همیشه بعد از استفاده، مسواک خود را بشویید و بدون پوشش آن را به صورت عمودی نگهداری کنید تا برای استفاده بعدی خشک شود در غیر این صورت باکتری‌ها روی آن رشد می‌کنند.
حداقل دو دقیقه مسواک بزنید.
مسواک را با زاویه ۴۵ درجه روی خط لثه خود بگیرید و به آرامی و با حرکات کوتاه، عمودی یا دایره‌ای مسواک بزنید. مسواک را به صورت عمود بر دندان به طور افقی حرکت ندهید. همه سطوح دندان‌های خود را مسواک بزنید:
 • سطح خارجی دندان‌های بالایی و سپس دندان‌های پایینی
 • سطح داخلی دندان‌های بالایی و سپس دندان‌های پایینی
 • سطح بالایی (جویدن) دندان‌ها
 • برای داشتن تنفسی خوشبوتر زبان خود را هم مسواک بزنید.
oral-health-1
مسواک برقی یا مسواک دستی؟
تفاوتی بین این دو وجود ندارد اما برای افرادی که در مسواک زدن تنبل هستند، مسواک برقی بهتر است و باعث می‌شود زمان بیشتری را به مسواک زدن اختصاص دهند.
خمیر دندان
خمیر دندان‌ها به شکل خمیر، ژل یا پودر موجود هستند. علیرغم انواع مختلف خمیر دندان، ترکیبات مشترک بسیاری در همه انواع آن وجود دارد. مهم‌ترین ترکیب موجود در خمیر دندان‌ها فلوراید است.
فلوراید چیست؟
فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است. باکتری‌های دهان از شکر و نشاسته‌ای که بعد از غذا خوردن روی دندان‌ها می‌ماند، تغذیه می‌کنند. فلوراید به حفاظت از دندان‌های شما در برابر اسید تولید شده توسط باکتری‌ها کمک می‌کند. فلوراید با هر مکانیسم به سلامت دندان‌ها کمک می‌کند. اول اینکه مینای دندان را محکم‌تر و مقاوم‌تر می‌کند به طوری که در برابر آسیب‌های ناشی از اسید مقاوم‌تر می‌شوند. هم اینکه به دنبال آسیب ناشی از اسید در مراحل اولیه، فلوراید باعث معدنی شدن مجدد ناحیه می‌شود. مهم است که بدانیم خمیر دندان‌های حاوی فلوراید نباید بلعیده شوند چرا که مقدار زیاد فلوراید مشکلات جدی در سلامتی به دنبال دارند. فلوراید در خمیر دندان بچه‌های زیر ۳ سال نباید استفاده شود.
چه مقدار خمیر دندان باید استفاده شود؟
مقدار کمی خمیر دندان به اندازه نخود روی مسواک خود قرار دهید. چرا که زیاده‌روی در مقدار آن باعث ایجاد کف زیادی و به دنبال آن زود به اتمام رساندن مسواک زدن می‌شود. همچنین خطر خوردن فلوراید را که بسیار ناسالم است، افزایش می‌دهد.
نخ دندان
نخ دندان یک نخ نرم و نازک است که از نایلون یا پلاستیک ساخته شده است. نخ دندان، غذا و پلاک میکروبی را از بین دندان‌های شما برمی‌دارد. استفاده از نخ دندان باعث حذف پلاک میکروبی و مواد غذایی از سطوح بین دندانی می‌شود. استفاده صحیح از نخ دندان جزء مهمی از برنامه بهداشت دهان و دندان است. برای از بین بردن مواد غذایی بین دندان‌ها نباید از خلال دندان استفاده کنید چرا که باعث خونریزی لثه‌ها می‌شود و می‌تواند منجر به ایجاد عفونت شود.
دستورالعمل‌های کلی استفاده از نخ دندان
 • حدود ۱۲ تا ۱۸ اینچ (۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر) نخ دندان را بین انگشتان میانی خود بپیچید.
 • نخ دندان را بین همه دندان‌ها و فضاهای بین دندان‌ها و لثه با حرکت عمودی در جهت بالا و پایین حرکت دهید و مطمئن شوید که تمام سطوح بین دندانی و زیر لثه‌ها تمیز شده‌اند.
 • حداقل روزی یکبار نخ دندان بکشید.
 • مهمترین زمان کشیدن نخ دندان قبل از رفتن به رختخواب است.
 • می‌توانید بعد یا قبل از مسواک زدن، نخ دندان بکشید.
oral-health-2
مزایای استفاده از نخ دندان
 • از بین بردن حفره‌ها و پوسیدگی دندانی
 • کاهش بوی بد دهان
 • جلوگیری از بیماری‌های لثه
دهان‌شویه
دهان‌شویه‌ها وسیله کمکی برای حفظ بهداشت دهان و دندان‌ها هستند. انواع مختلف دهان‌شویه وجود دارد که برای اهداف مختلفی استفاده می‌شود. استفاده از دهان‌شویه به این معنی نیست که فرد دیگر نیاز به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ندارد. دهان‌شویه به هیچ وجه نمی‌تواند جایگزین این دو شود. Oral Health
مزایا
 • دهان‌شویه به تمیز کردن و حذف باکتری‌ها در مناطقی که با مسواک و نخ دندان قابل تمیز کردن نیست، کمک می‌کند.
 • استفاده منظم از دهان‌شویه باعث تمیز شدن دهان و تازه شدن تنفس شما می‌شود.
 • دهان‌شویه مواد غذایی و پلاک بین دندانی را شُل کرده تا با کمک نخ راحت‌تر و بهتر تمیز شوند.
 • دهان‌شویه‌ها پلاک دندانی را که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند، از بین می‌برد و در نتیجه با ایجاد حفره‌های دندانی مقابله می‌کند.
معایب
 • استفاده زیاد از دهان‌شویه‌های حاوی مقادیر زیاد الکل می‌تواند باعث احساس سوزش در گونه‌ها، لثه‌ها و دندان‌ها شود.
 • دهان‌شویه‌هایی که اساس الکلی دارند دهان را خشک می‌کنند و احتمال پوسیدگی دندان‌ها را افزایش می‌دهند.
 • استفاده بیش از حد از دهان‌شویه‌ها باعث عدم تعادل فلور باکتریایی (باکتری‌های طبیعی) در دهان می‌شوند که منجر به افزایش رشد باکتری‌های فرصت طلب و نیز بار زبانی سیاه رنگ می‌شود.
 • دهان‌شویه‌های نامناسب موجب رنگ دادن به دندان‌ها یا تغییر رنگ دندان‌ها و همچنین ایجاد زخم‌های دهانی می‌شوند.
راهنمای استفاده از دهان‌شویه‌ها
 • دهان‌شویه‌ها برای کنترل خونریزی‌های لثه یا خشکی دهان، مفید هستند. در نواحی که فلوراید آب کم است، بهتر است از یک دهان‌شویه حاوی فلوراید استفاده کنید.
 • قبل از استفاده از دهان‌شویه دندان‌های خود را مسواک بزنید.
 • به مدت ۳۰ ثانیه دهان‌شویه را غرغره کنید به طوری که همه نواحی دهان‌تان با دهان‌شویه تماس پیدا کند.
 • سپس دهان‌شویه را بیرون بریزید و دهان خود را با آب بشویید (مگر اینکه دستورالعمل استفاده از دهان شویه مبنی بر نشستن دهان بعد از استفاده از آن باشد)
 • تا ۳۰ دقیقه بعد از استفاده از دهان‌شویه چیزی نخورید و نیاشامید.