ارتباط بیماری‌های لثه با سایر بیماری‌ها

ارتباط بیماری‌های لثه با سایر بیماری‌ها

Periodontal and other Diseases
بیماری پریودنتال یا بیماری لثه به بیماری اطلاق می‌شود که از طریق تولید پلاک (ماده‌ای بی‌رنگ و چسبنده) توسط باکتری‌ها، بین لثه و دندان به وجود می‌‌‌آید. تحقیقات نشان داده است که بیماری پریودنتال با بسیاری از بیماری‌های دیگر در ارتباط است. مدت زیادی باور بر این بود که باکتری عاملی است که بیماری پریودنتال را به بیماری‌های دیگر در بدن مرتبط می‌سازد اما مطالعات اخیر نشان داده است که احتمالاً عامل این ارتباط، التهاب باشد. بنابراین درمان التهاب نه تنها بیماری پریودنتال را کنترل می‌کند بلکه به کنترل دیگر بیماری‌های التهابی مزمن در بدن نیز کمک می‌کند.
بیماری لثه و بیماری دیابت
احتمال ابتلا به بیماری پریودنتال در افراد مبتلا به دیابت بیشتر است. علت این موضوع، حساسیت بیشتر افراد مبتلا به دیابت در مقابله با عفونت است. در واقع، بیماری پریودنتال اغلب به عنوان عارضه‌ای از بیماری دیابت در نظر گرفته می‌شود. افرادی که دیابت آن‌ها تحت کنترل نیست، در معرض خطر بیشتری قرار دارند. همچنین تحقیقات نشان داده است که بیماری پریودنتال، کنترل قند خون را برای بیماران دیابتی سخت‌تر می‌کند. بیماری پریودنتال پیشرفته می‌تواند قند خون را افزایش دهند که این شرایط، افراد مبتلا به دیابت را در معرض عوارض بیشتری قرار می‌دهد.

بیماری پریودنتال و بیماری‌های قلبی و مغزی

بیماری‌های قلبی
مطالعات مختلفی نشان داده است که بیماری پریودنتال با بیماری‌های قلبی در ارتباط است اما تاکنون مطالعه‌ای مبنی بر اثبات رابطه علت و معلولی بیماری پریودنتال با بیماری‌های قلبی منتشر نشده است. اثبات این رابطه به دلیل شباهت عوامل خطر بیماری‌های قلبی و بیماری لثه، مشکل است. برخی عوامل خطر مشترک این دو بیماری عبارتند از:
  • مصرف سیگار
  • تغذیه نامناسب
  • دیابت
  • جنسیت (مذکر)
تحقیقات نشان داده است که بیماری‌های پریودنتال خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. محققین بر این باورند که التهاب ایجاد شده ناشی از بیماری پریودنتال می‌تواند عامل این ارتباط باشد. همچنین بیماری پریودنتال می‌تواند شرایط بیماری قلبی را بدتر کند. افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری اندوکاردیت عفونی قرار دارند باید قبل از درمان‌های دندانپزشکی، آنتی‌بیوتیک مصرف کنند. تعیین این شرایط و تجویز آنتی‌بیوتیک توسط پریودنتیست و متخصص قلب انجام می‌شود.
سکته مغزی
مطالعات اخیر نشان دهنده وجود رابطه‌ بین بیماری پریودنتال و سکته مغزی است. در مطالعه‌ای که برای یافتن ارتباط بین عفونت دندان و سکته مغزی انجام شد، بررسی‌ها نشان داد احتمال داشتن عفونت دهانی در افراد دارای ایسکمی حاد عروق مغزی بیشتر است.

بیماری لثه و دیگر بیماری‌های سیستمیک

پوکی استخوان
محققین ارتباط مستقیمی را بین پوکی استخوان و تحلیل استخوان در فک نشان داده‌اند. مطالعات نشان می‌دهد که پوکی استخوان منجر به از دست رفتن دندان می‌شود. علت این است که با ابتلا به پوکی استخوان، تراکم استخوانی که از دندان حفاظت می‌کند، کاهش می‌یابد. در نهایت این امر باعث می‌شود تا دندان پایه محکمی نداشته باشد.
بیماری‌های تنفسی
تحقیقات اخیر نشان دهنده رابطه بین بیماری پریودنتال و بیماری‌های تنفسی می‌باشد. محققین نتیجه گرفته‌اند که بیماری پریودنتال باعث بدتر شدن حالاتی مثل بیماری ریوی انسدادی مزمن (COPD) شده و یا حتی ممکن است باعث ایجاد پنومونی، برونشیت و آمفیزم شود.
سرطان
مطالعات اخیر نشان دهنده ارتباط بین بیماری پریودنتال و ابتلا به سرطان است. وجود التهاب مزمن، کلید رابطه بین انواع سرطان‌ها و بیماری پریودنتال می‌باشد. محققین دریافته‌اند که مردان مبتلا به بیماری‌های پریودنتال 49% بیشتر به سرطان کلیه، 54% بیشتر به سرطان پانکراس و 30% بیشتر به سرطان خون مبتلا می‌شوند. Periodontal

بیماری‌های Peri-implant

بیماری‌های Peri-implant شرایط التهابی است که طی آن بافت‌های سخت و نرم در اطراف ایمپلنت دندانی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. مشابه با یک دندان طبیعی، باکتری‌ها می‌توانند بر روی پایه ایمپلنت در زیر خط لثه گسترش یابند. با گذشت زمان، باکتری‌ها بافت لثه را تحریک کرده و باعث التهاب و آسیب آن می‌شوند. چنانچه به این وضعیت فوراً رسیدگی نشود، ساختار استخوان زیر ایمپلنت تخریب خواهد شد. بیماری‌های اطراف ایمپلنت به دو دسته تقسیم می‌شوند: موکوزیت اطراف ایمپلنت (Peri-implant Mucositis) در این حالت، التهاب لثه فقط در بافت‌های نرم اطراف ایمپلنت دندانی یافت می‌شود و هیچ نشانه‌ای مبنی بر از دست رفتن استخوان مشاهده نمی‌گردد. به طور کلی، موکوزیت اطراف ایمپلنت نسبت به Peri-implantitis مقدم است. شواهد نشان می‌دهد که موکوزیت اطراف ایمپلنت در صورت شناسایی به موقع، با موفقیت درمان می‌شود و عارضه قابل برگشت خواهد بود. Periodontal بیماری Peri-implantitis در این حالت، التهاب در اطراف بافت نرم لثه یافت می‌شود و نیز تخریب در استخوان نگهدارنده ایمپلنت دندانی وجود دارد. معمولاً Peri-implantitis به درمان جراحی نیازمند است. Periodontal نشانه‌های بیماری‌های اطراف ایمپلنت همانند علائم بیماری لثه است که عبارتند از لثه‌های قرمز یا حساس در اطراف ایمپلنت و خونریزی هنگام مسواک زدن. ایمپلنت‌ها همانند دندان‌های طبیعی نیازمند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و ویزیت‌های دندانپزشکی منظم است. سایر عوامل خطر برای ایجاد بیماری در اطراف ایمپلنت‌ها شامل سابقه قبلی بیماری پریودنتال، کنترل نامناسب پلاک دندانی، سیگار کشیدن و دیابت است. بنابراین نظارت مداوم بر ایمپلنت‌های دندانی به عنوان بخشی از ارزیابی جامع پریودنتال، امری ضروری است. باید توجه داشت که عملکرد ایمپلنت دندانی دقیقاً مشابه دندان طبیعی خود شما است ولی از سوی دیگر دقیقاً همانند دندان طبیعی می‌تواند ایجاد بیماری کند. با رعایت بهداشت دهانی مناسب، ایمپلنت دندانی شما مدت‌ها دوام می‌یابد.